Кадубовецька громада

Чернівецька область, Чернівецький район

Що таке режим надзвичайної ситуації?

вул. Д. Галицького, 1а

м. Заставна, Чернівецька область,

58002, Україна

Т:  (03737) 3-11-87

Е:  zastavnivske@legalaid.cv.ua

www.chernivtsi.legalaid.gov.ua

www.legalaid.gov.ua

 

Чернівецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Відділ «Заставнівське бюро правової допомоги»

 

Що таке режим надзвичайної ситуації?

 

Наявність лабораторно підтверджених випадків зараження коронавірусом COVID-19, у тому числі і смерті від нього, спонукали до введення режиму надзвичайної ситуації у Чернівецькій області та місті Радомишль Житомирської області. Люди часто не розуміють, що означає це режим та часто плутають його з надзвичайним станом. Що це таке, роз'яснює наші юристи:

 

Режим надзвичайної ситуації:

??вводиться за рішенням Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування

??має тимчасовий характер

??підстава - виникнення надзвичайної ситуації з тяжкими наслідками

??поширюється на всю державу або на окремі її території

??має на меті недопущення розповсюдження надзвичайної ситуації та ліквідація її наслідків

 

Надзвичайний стан — “жорсткіший варіант”, стосовно коронавірусу COVID-19 він може бути введений лише у разі виникнення особливо тяжкої пандемії цієї інфекції на загальнодержавному рівні, що створює загрозу життю і здоров’ю значних верств населення. Також надзвичайний стан в Україні або в окремих її місцевостях вводиться тимчасово (до 60 діб) Указом Президента України, який підлягає затвердженню Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення Президента України.

 

Особливі умови життєдіяльності людей

У разі тимчасового введення режиму надзвичайної ситуації в такому ж режимі починає діяти єдина державна система цивільного захисту. Керівництво системою здійснює КМУ, а безпосереднє керівництво діяльністю – Державна служба України з надзвичайних ситуацій.

 

Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування за поданням відповідних головних державних санітарних лікарів у межах своїх повноважень у разі виникнення чи загрози виникнення або поширення особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб, можуть запроваджувати у встановленому законом порядку на відповідних територіях чи об'єктах особливі умови та режими праці, навчання, пересування і перевезення, спрямовані на запобігання та ліквідацію цих захворювань та уражень. (ст. 30 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»).

 

Поліція у режимі надзвичайної ситуації:

????може проникнути до житла чи іншого володіння особи без вмотивованого рішення суду в невідкладних випадках, пов’язаних із рятуванням життя людей та цінного майна під час надзвичайних ситуацій

????може обмежувати або забороняти рух транспорту і пішоходів на окремих ділянках вулиць і автомобільних доріг під час надзвичайних ситуацій, якщо це необхідно для забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони життя і здоров’я людей

????може вимагати від особи (осіб) залишити визначене місце на певний строк або заборонити чи обмежити особам доступ до визначеної території або об’єктів, якщо це необхідно для забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони життя і здоров’я людей

 

Варто пам’ятати, що режим надзвичайної ситуації завжди порушує нормальні умови життєдіяльності людей задля збереження їх життя, здоров’я та безпеки.

 

Поряд з кримінальною відповідальністю за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням, передбаченою статтею 325 Кримінального кодексу України, недотримання умов режиму надзвичайної ситуації та небажання змінювати свій звичний графік життя може коштувати якраз і життя та здоров’я нам, нашим близьким і будь-якій пересічній людині, у якої теж є рідні та близькі… Будьмо свідомими і з гідністю сприймаймо виклики, які дає нам життя, в тому числі у боротьбі з коронавірусом COVID-19.

 

Як отримати правову допомогу дистанційно:

зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0800-213-103;

 

поставити запитання в месенджер фейсбук-сторінки системи БПД https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/;

 

написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/;

 

скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua/;

 

прочитати правову консультацію на телеграм-каналі "Безопланатна правова допомога" https://t.me/ualegalaid.

Чи має право роботодавець звільнити працівника, посилаючись на карантин?

https://www.bukinfo.com.ua/vimage1.php?fpath=./newsphoto//&pict=%EB%EE%E3%EE%F2%E8%EF.png&trueresize=1&w=390&h=400

ПРАВОВИЙ ЛІКНЕП /

 

Чи має право роботодавець звільнити працівника, посилаючись на карантин?

 

Ні. Карантин – це адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб (ст.1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»), а не підстава для звільнення.

 

Чи існує таке поняття як «тимчасове звільнення» – на час карантину, наприклад?

 

 

Тимчасового звільнення не буває, а карантин – не може бути приводом Вас звільнити.

 

Більшість державних структур та приватних підприємств, організацій перейшли на дистанційну роботу, якщо це було можливим.

 

Чи можна звільнити працівника через прогули, оскільки він не зміг дістатися на робоче місце через проблему з транспортом?

 

 

Під прогулом розуміється відсутність працівника на роботі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин. Прогул є однією з підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця. Відсутність працівника на роботі з поважних причин не може вважатися прогулом.


Законодавство про працю не містить конкретного переліку причин відсутності на роботі, які слід вважати поважними. У кожному випадку їх наявність або відсутність визначається окремо. Судова практика визнає поважними причинами, наприклад, запізнення на роботу через аварію чи затори на дорогах. При цьому суд повинен виходити з конкретних обставин і враховувати будь-які докази відповідно до цивільного процесуального законодавства.


Робимо висновок, що оголошення каратину та запроваджені у зв`язку з цим обмежувальні заходи, зокрема відсутність транспортного сполучення, може вважатись поважною причиною.


Яку відповідальність нестиме роботодавець в разі незаконного звільнення працівника під час карантину?


Відповідальність за незаконне звільнення працівника передбачена законодавством України, проте вона не має прямого зв`язку із запровадженням карантинних заходів. Так, роботодавцям-правопорушникам може загрожувати штраф від 34 тисяч гривень до 51 тисяч гривень або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправними роботами на строк до двох років.


Якщо грубе порушення законодавства про працю вчинено повторно, або щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, то такі дії караються штрафом від 51 тисячі гривень до 85 тисяч гривень або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців.


У разі незаконного звільнення, Ви можете звертатись до органів Національної поліції для відкриття кримінального провадження за статтею 172 Кримінального кодексу України – грубе порушення законодавства про працю.


Яка процедура звільнення?


Варто знати, яких вимог мають дотримуватись як роботодавець, так і працівник. Якщо ініціатива припинення трудового договору належить працівникові, то за загальним правилом, він зобов’язаний подати заяву до роботодавця про своє бажання звільнитися з займаної посади за два тижні до бажаної дати звільнення. Винятками є обставини, що перешкоджають виконанню трудових обов`язків, а також переїзд на нове місце проживання, вагітність, інвалідність чи інші обставини, передбачені ч.1.ст.38 КЗпП України.


У випадку припинення трудових відносин за угодою сторін – сторони можуть узгодити день звільнення без прив’язки до відпрацювання.


У випадках звільнення з ініціативи роботодавця мають бути додатково задокументовані обставини звільнення (якщо, наприклад, звільнення відбувається за прогул без поважної причини, то факт відсутності працівника має бути задокументований службовою запискою безпосереднього керівника працівника чи актом (за підписом декількох осіб) про відсутність особи на робочому місці). Наказ про звільнення повинен містити підстави звільнення з посиланням на пункт і статтю КЗпП. Роботодавець зобов’язаний ознайомити працівника з таким наказом під його особистий підпис та надати копію наказу, а також у день звільнення видати працівникові оформлену трудову книжку і провести розрахунок з працівником. При отриманні трудової книжки працівник розписується в особистій картці та книзі обліку трудових книжок, а роботодавець зобов’язаний здійснити встановлені законом виплати, зокрема, за відпрацьований час та компенсацію за невикористані дні відпустки.


Гарантії працівника при незаконному звільненні


Звільнення працівника без додержання процедури може призвести до поновлення на роботі через суд, виплати заробітної плати за час «вимушеного прогулу», штрафних санкцій за порушення трудового законодавства та судових витрат. Варто сказати, що незаконно звільнений працівник може вимагати і відшкодування моральної шкоди у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

 

Пам`ятайте, що звернутись до суду необхідно впродовж місяця після звільнення з роботи.

Отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань можна:

 Єдиний телефонний номер системи БПД - 0 800 213 103 (дзвінки на вказану телефонну лінію зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України безкоштовні, приймаються цілодобово). 

 

Змінено правила подання щорічної декларації за 2019 рік |  

Повідомлення Заставнівського бюро правової допомоги

Відділ «Заставнівське бюро правової допомоги» Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги повідомляє, що в газеті Верховної Ради України «Голос України» оприлюднено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про запобігання корупції»» (далі - Закон) за № 524-ІХ, який набрав чинності 20 березня поточного року.

Закон змінює правила подання щорічної декларації за 2019 рік, звужує коло суб’єктів декларування та перелік об’єктів декларування. Так, щорічну декларацію за 2019 рік не потрібно подавати працівникам патронатних служб (перелік посад визначено у статті 92 Закону Кураїни «Про державну службу»), крім радників, помічників, уповноважених, прес-секретаря Президента України та помічників суддів.

У трьох типах декларацій за 2019 рік, це – щорічна, після звільнення, кандидата на посаду – більше не потрібно зазначати:

  • унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі суб’єкта декларування та членів його сім’ї;
  • належність до національних публічних діячів;
  • зареєстроване місце проживання членів сім’ї суб’єктів декларування;
  • об’єкти декларування, які перебували у володінні або користуванні суб’єкта декларування або членів його сім’ї протягом не менше половини днів звітного періоду ;
  • членів сім’ї суб’єкта декларування, які спільно з ним проживали сукупно протягом не менше 183 днів протягом року;
  • трасти або інші подібні правові утворення, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб’єкт декларування або члени його сім’ї;
  • криптовалюти;
  • банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у суб’єкта декларування або членів сім’ї відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно (розділ 12.1 декларації).

Починаючи з 20 березня поточного року Національне агентство з питань запобігання корупції забезпечує для суб’єктів декларування можливість обрати позначку «Не застосовується» у розділах 2.1 та 2.2 форми декларації, які стосуються відомостей про належність до публічних діячів суб’єкта декларування та зареєстрованого місця проживання членів сім’ї декларанта.

Також, в розділі 12.1 декларації суб’єктам декларування слід обрати позначку «Відсутня інформація для декларування в цьому розділі». В інших вищенаведених випадках відомості не зазначаються.

Виникли питання, за юридичною консультацією звертайтесь до відділу «Заставнівське бюро правової допомоги»яке розташоване за адресою: вул. Д.Галицького, 1-А, м. Заставна, телефон: (03731) 3-11-87.

Більше інформації за номером 0 800 213103(єдиний контакт-центр надання безоплатної правової допомоги).

 

Два варіанти продовження відпустки «за власний рахунок» на час карантину

В газеті "Урядовий кур'єр" від 23.04.2020 р. № 77 опублікована постанова КМУ від 22.04.2020 р. № 291, якою продовжено карантин із 24 квітня до 11 травня 2020 року. Зміни внесли до "карантинної" постанови № 211. Варто зауважити, що усі уведені нею карантинні обмеження для бізнесу та громадян продовжують діяти. Жодних раніше анонсованих послаблень там немає. Тож, перед працюючими громадянами знову постає питання, як реагувати на рішення про продовження карантину. Отже, роботодавцю доведеться: - продовжувати відпустки працівникам на час карантину в школах; - домовлятися із працівниками про продовження відпусток за згодою сторін на час карантину; - продовжувати простій на підприємстві. Продовжити відпустки без збереження заробітної плати за згодою сторін на період карантину можна двома способами. Якщо працівник раніше подавав за’яву про надання такої відпустки у зв’язку з карантином до 24.04.2020: 1) Він може написати заяву на продовження відпустки без збереження заробітної плати за згодою сторін на час карантину до певної дати. У такому випадку роботодавець зобов’язаний видавати відповідні накази (розпорядження) про надання працівнику відпустки без збереження заробітної плати за кожною заявою. 2) Як альтернатива, працівник може написати заяву про надання відпустки без збереження заробітної плати не до певної дати, а на період оголошення Урядом України карантину на всій території України. Відповідно роботодавець видасть наказ (розпорядження) про надання працівнику відпустки на період оголошення Урядом України карантину на всій території України.Інформує  Заставнівське бюро правової допомоги

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь