ПРОГРАМА "єОСЕЛЯ"
З жовтня 2022 року в Україні стартувала програма «єОселя», згідно якої деякі українці зможуть придбати житло в іпотеку під 3%.
Що це за програма
Програма «єОселя» – це державна програма доступного кредитування, затверджена Постановою Кабміну № 856 від 2.08.2022 року. Згідно неї, ПрАТ «Укрфінжитло» має забезпечити надання українцям пільгових іпотечних кредитів – звісно, не самотужки, а через уповноважені банки-партнери.
Які умови цієї програми
За умовами програми «єОселя» базова ставка за іпотечними кредитами становить % – але деяким категоріям позичальників держава компенсує оплату відсотків на рівні 4%. Тож для них ставка такої іпотеки складатиме %. Механіка фінансування такого кредиту полягає в наступному: після того, як кредит схвалено, відкривається спеціальний ескроу-рахунок, на який Укрфінжитло перераховує компенсаційні 4%. Тобто, коли підходить час чергового платежу за кредитом, позичальник сплачує тіло кредиту та частину базової відсоткової ставки (3%), а ще 4% доплачується з ескроу-рахунка.
Пільгова іпотека «єОселя» видаться тільки на придбання нерухомості ( її площа має бути не більше ніж 52,5 кв.м на одну людину та по +21 кв.м на кожного члена родини).
Вартість кв. метра загальної площі житла, яке планується придбати за рахунок цієї програми, не повинна перевищувати граничну вартість 1 кв. метра житла, визначену Мінрегіоном (на 2022 рік ці дані можна дізнатись тут) – на щастя, збільшену у 2,5 рази для міст з населенням понад 300 тис. осіб, у 2 рази – для обласних центрів, а також населених пунктів, які розташовані на відстані до 15 кілометрів від меж м. Києва та обласних центрів, та у 1,75 разів – для міст з населенням від 100 тис. до 300 тис. Тобто, припустімо для квартири у Києві гранична вартість квадратного метра становитиме 46,7 тис. грн (18704 грн х 2,5). А максимальна сума кредиту для людини без родини становитиме 2,45 млн грн (52,5 кв.м х 46,7 тис. грн).
Позичальник має сплатити перший внесок у розмірі не менше % від суми кредиту. Причому початковий внесок сплачується Позичальником продавцю житла – і факт такої оплати має бути зафіксованим в договорі купівлі-продажу, нотаріальній розписці чи в будь-якому іншому платіжному документі. А вже залишок можна сплачувати банку протягом 12-240 місяців (тобто термін іпотеки – від 1 до 20 років).
Яку нерухомість можна придбати
Можна придбати як готову квартиру, так і майнові права на ту квартиру, яка ще будується.
Хто може скористатися програмою
Згідно умов, програмою «єОселя» може скористатись будь-який громадянин України, який відповідає наступним вимогам:
на момент підписання кредитного договору досяг 18 років, а на дату виконання зобов’язань за цим кредитом його вік не буде перевищувати 70 років;
є платоспроможним;
не має у власності нерухомості, площа якої більша за 52,5 кв. м (якщо позичальник – одинока особа) чи +21 кв. м на кожного члена сім’ї (якщо позичальник має сім’ю). Звісно, що нерухомість, яка розташована в районі проведення воєнних дій або на окупованій території – не враховується;
не знаходиться під санкціями та не входить до реєстру олігархів;
ані майбутній позичальник, ані члени його родини не мають інших пільгових іпотечних кредитів.
Є ще один дуже важливий пункт, який поки суттєво обмежує коло тих, хто може скористатись програмою «єОселя» – це належність до однієї з визначених категорій громадян. А саме: у цьому році учасниками програми можуть стати лише:
військові та правоохоронці (всіх родів військ та підпорядкованості);
медичні працівники закладів державної чи комунальної форми власності;
працівники освіти та науковці, які працюють у закладах державної чи комунальної форми власності.
Планується, що з наступного року це обмеження буде знято – і програма стане доступною для всіх інших українців, які відповідають основним вимогам.
Де оформити кридит
Наразі заявку на участь у програмі «єОселя» можна подати на порталі «Дія» .
Для цього потрібно:
Авторизуватися у diia.gov.ua (це можна зробити за допомогою електронного підпису, Дія.Підпису, ЕЦП або BankID).
Актуалізувати власні дані (повинна бути електронна пошта, діючий номер телефону та паспорт/код під рукою – аби все звірити).
Зайти до послуги єОселя
Обрати власну категорію за місцем праці (військові, медики, вчителі та науковці);
Вказати сімейний статус, дані чоловікадружини, неповнолітніх дітей (для сімейних).
Вказати середньомісячний дохід сімʼї (раджу вирахувати його завчасно).
Вказати дані про житло, яке хочете оплатити за рахунок пільгової іпотеки.
Обрати банк, до якого хочете надіслати заяву. Наразі можна обрати один з п’яти банків – «Ощадбанк», «ПриватБанк», «Укргазбанк», «Глобус» або «Скай Банк».
Підписати заяву електронним підписом та відправити її.
Далі треба чекати повідомлень про результат опрацювання вашої заяви у кабінеті на порталі Дія (розділ «Зверніть увагу»).
Якщо Ви, або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, просимо звертатися за безоплатною правовою допомогою до сектору «Заставнівське бюро правової допомоги» розташованого за адресою: м. Заставна, вул. Д.Галицького, 1.
Як отримати правову допомогу дистанційно:
-
зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;
-
поставити питання в повідомленні на електронну адресу Бюро zastavnivske@legalaid.cv.ua;
-
написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/.
-
скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua;