Як влаштувати дитину в дитячий садок

 • 757

 

 

Як влаштувати дитину в дитячий садок: електронна черга та пільги

Фото без опису

 

         Дитячий садок – це новий етап в житті не тільки дитини, але й її батьків. Підхід до вибору дошкільного закладу в кожній родині індивідуальний. Ті батьки, сімейний бюджет яких дозволяє це зробити, віддають малюка в приватний дитячий садочок. Більшість же українських сімей може дозволити собі лише державний (комунальний) садок.

З огляду на високу народжуваність і брак місць в дошкільних державних установах, батьки стикаються з серйозною проблемою влаштування свого чада в дитячий садочок і тривалим очікуванням своєї черги. Таким чином, обрати садок і почати оформлення варто заздалегідь. Тим більше, що в Україні процедура реєстрації діток в дошкільні установи проводиться online.
         Відділ «Заставнівське бюро правової допомоги» розповість, як оформити дитину в садок в 2020-2021 році.

Як обрати дитячий садок?

Дитячий садок забезпечує нагляд, догляд та оздоровлення, а також навчання і виховання дітей. Правильний вибір садка грає важливу роль у соціальній адаптації дитини. Тому до цього питання слід ставитися дуже уважно.

Дитячі садки в Україні відрізняються різними освітніми програмами. Так, відповідно до потреб громадян створені такі дошкільні навчальні заклади:

 • дитячий садок (ясла) загальнорозвиваючого типу забезпечує догляд за дітьми, їх розвиток, виховання і навчання відповідно до державних стандартів дошкільної освіти
 • центр розвитку дитини — забезпечує фізичний, розумовий і психологічний розвиток, корекцію психологічного і фізичного розвитку, оздоровлення дітей, які відвідують інші навчальні заклади чи виховуються вдома
 • дитячий садок (ясла) комбінованого типу – включає в себе декілька різних груп: загального розвитку, компенсуючого, сімейного, прогулянкового типу. Такі установи забезпечують дошкільну освіту з урахуванням стану здоров’я дітей, їх розумового, психологічного і фізичного розвитку

ясла-садок компенсуючого типу — для дітей, які потребують корекції фізичного та/або розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації.

        Бувають двох типів: спеціальні та санаторні. У такі заклади беруть дітей з різними патологіями, наприклад, із затримкою психічного розвитку, порушенням опорно-рухового апарату, туберкульозною інтоксикацією, порушенням слуху, зору або мови. Потрапити в садок компенсуючого типу можна за направленням лікаря

       Усі батьки бажають для своєї дитини тільки найкращого, тому під час вибору дитячого садка слід також звернути увагу на наступні чинники:

 • місце розташування і віддаленість від дому
 • вихователів і кількість дітей в групі
 • розпорядок дня, програму занять і харчування
 • благоустрій території та наявність охорони
 • внутрішню обстановку (ремонт, стан меблів)

 

Як записати дитину в садок?

Ось вже кілька років в Україні діє електронна система подачі заяв до дитячого садка. Основною перевагою процедури оформлення дитини в садочок через інтернет є «прозорість» електронної черги. Після реєстрації батьки отримують вільний доступ до системи, бачать попередній порядковий номер (тобто кількість дітей, записаних на ту ж дату вступу) і мають можливість відслідковувати просування свого чада в списку на зарахування.

Електронна черга в дитячий садок

Перш за все, щоб зайняти електронну чергу в дитсадок, батьки повинні пройти on-line-реєстрацію на сайті, вибрати дошкільний навчальний заклад (ДНЗ) і заповнити реєстраційну форму — заяву на зарахування дитини до садочка.

При реєстрації необхідно вказати достовірну інформацію про дитину (П.І.Б., дата народження, серія та номер свідоцтва про народження, місце проживання, пільгова категорія) і батьків (паспортні та контактні дані, адреса проживання).

При успішній реєстрації заявці буде присвоєно статус «Зареєстровано в черзі». Дата і час реєстрації не підлягають зміні за жодних обставин, тому вплинути на черговість зарахування в дитячий садок неможливо.

Бажано систематично відстежувати повідомлення, що надходять на електронну пошту про зміну статусу щодо зарахування дитини до дитячого садка і стан черги. У випадку пропуску свого місця в електронній черзі можна втратити право на зарахування до садочка.

Який строк оформлення дитини в дитячий садок?

Наявність в електронній черзі інформації про дитину дає можливість на зарахування в обраний садок (відповідно до наявних вільних місць і порядкового номеру). За наявності вільного місця в закладі на вашу поштову скриньку прийде повідомлення про новий статус дитини в черзі – «Є можливість зарахування в ДНЗ». Після зміни статусу батьки протягом 30 календарних днів повинні подати завідуючій ДНЗ всі необхідні документи для оформлення.

Які документи потрібні для садка в 2020 році?

Прийом і оформлення дітей в садок здійснюється керівником дошкільного навчального закладу протягом календарного року на підставі наступного переліку документів:

 • заяви батьків (опікунів)
 • копії свідоцтва про народження дитини
 • довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення
 • медичної довідки про стан здоров’я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати дитсадок (форма № 026/о)

Деякі дошкільні установи можуть попросити додатково надати довідку про місце реєстрації дитини і реєстраційну картку про встановлення статусу щодо можливості зарахування до відповідного дитячого садочку.

Крім того, додаткові довідки знадобляться для зарахування дітей до дошкільних навчальних закладів компенсуючого типу, а також в інклюзивні групи. До основного переліку документів необхідно додати висновок психолого-медико-педагогічної консультації, територіального лікувально-профілактичного закладу або тубдиспансеру, направлення місцевого управління освіти та індивідуальну програму реабілітації для дітей з інвалідністю.

Яких лікарів потрібно пройти для відвідування дитячого садка?

Підготовка до зарахування дитини в групу дитячого садка передбачає проходження медкомісії. Де її пройти — вирішувати батькам. Принципової різниці в даному питанні немає, так що це може бути, як державна поліклініка, так і приватний медичний центр. Головне, щоб за результатами медогляду була оформлена медична довідка форми № 026/о.

Перелік лікарів, яких потрібно пройти малюкові для зарахування до дитячого садку в 2020 році залишився незмінним і включає в себе огляд:

 • педіатра
 • логопеда
 • стоматолога
 • офтальмолога
 • дерматовенеролога
 • ортопеда (хірурга)
 • отоларинголога (ЛОР)
 • невропатолога (невролога)

В процесі медогляду педіатр може призначити додаткові обстеження, наприклад, УЗД черевної порожнини, електрокардіографію (ЕКГ) тощо. Якщо дитина перебуває на обліку в алерголога або гастроентеролога, може знадобитися їх висновок про стан здоров’я малюка. Також для зарахування до садочку дитині необхідно здати ряд аналізів:

 • загальний аналіз крові і сечі
 • аналіз калу і зіскоб на ентеробіоз (за 10 днів до садка)
 • довідка про епідеміологічне оточення (за 3 дні до садка)

Відповідно до Наказу МОЗ №551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплення в Україні» дитині перед садком повинен бути зроблений ряд щеплень: АКДС (коклюш, дифтерія і правець), вакцинація від поліомієліту і БЦЖ (проти туберкульозу), КПК (кір, паротит, краснуха ), щеплення від гепатиту В та гемофільної інфекції.

Календар вакцинації (щеплень) на 2020 рік наведено нижче.

Фото без опису

 

 

 

 

 

 

 

 

Чи беруть дітей в садок без щеплень?

Згідно зі статтями 12 і 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», діти підлягають обов’язковій вакцинації проти кору, туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, коклюшу та правця. Відсутність у дитини профілактичних щеплень є підставою для відмови у відвідуванні дитячих установ.

Разом з тим, діти, батьки яких відмовилися від щеплень, мають право на відвідування дошкільного навчального закладу нарівні з іншими. Однак, питання про прийняття такої дитини в дитячий садочок вирішується індивідуально лікарсько-консультативною комісією з залученням епідеміолога. Якщо дитина отримала дозвіл ВКК на відвідування садка, керівник навчального закладу не може відмовити в прийомі і зобов’язаний провести зарахування малюка.

Висновок лікарсько-консультативної комісії про заборону відвідування дитсадка дитиною, у якої немає щеплень, може бути переглянуто місцевими органами управління освітою.

 

Пільги в дитячий садок в 2020-2021 році

Наявність пільг суттєво прискорює процес зарахування дитини в садок. Однак вказувати пільгу в заяві на електронну чергу слід тільки за її реальної наявності. Спроба просунутися в черзі в садочок за рахунок неіснуючої пільгової категорії призведе до втрати права на зарахування дитини в дошкільний заклад і необхідності заново займати чергу.

На сьогоднішній день в Україні існує дві основні групи пільг в дитячий садок — пільги по зарахуванню і пільги по оплаті. При цьому, прийом дітей пільгових категорій в дошкільні освітні установи відбувається в рамках квот — 20% від загальної кількості місць.

Першочергове право на зарахування до дитсадка мають:

 • діти з багатодітних сімей
 • діти з сімей вимушених переселенців
 • діти, батьки яких є інвалідами I групи
 • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування
 • діти військовослужбовців, в тому числі учасників АТО, ООС
 • діти, що знаходяться під опікою або в прийомних сім’ях
 • діти одиноких батьків (виключно вдів, вдівців)
 • діти-інваліди, які не мають протипоказань до відвідування ДНЗ
 • діти, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (1, 2, 3 категорій)
 • діти, яким встановлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою

 

Пільги на харчування в дитячому садку

Відповідно до чинного законодавства України деякі категорії осіб можуть бути повністю або частково звільнені від плати за харчування дитини у дошкільних навчальних закладах. Отримати знижку на оплату садка можна звернувшись до завідуючої. Без подачі всіх необхідних документів про звільнення від плати або зменшення її розміру, пільги на дитсадок не надаються (п. 2.10 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах).

Пільгові умови оплати харчування в державних і комунальних садках надаються:

 • дітям-інвалідам та дітям з багатодітних сімей
 • сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування
 • дітям учасників антитерористичної операції
 • дітям, які відвідують установи (групи) компенсуючого, санаторного типу
 • дітям з сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»

Зверніть увагу! Категорії громадян, які мають право на отримання пільг, визначаються за рішенням органу місцевого самоврядування, тому можуть відрізнятися в різних областях України.

 

Як перевести дитину в інший садок?

Незалежно від причин зміни дошкільного закладу (наприклад, переїзд, не подобається садок або вихователі, погане харчування чи навчання), переведення дитини до іншого дитячого садка здійснюється шляхом створення нової заявки в електронній черзі. Після подачі всіх документів і підтвердження даних дитина з’явиться в списку нового садочка. Путівку на зарахування в новий садок можна отримати виключно в порядку черги. Прискорити процес просування в електронній черзі можна тільки на законних підставах (наприклад, за наявності пільг).

Компенсація витрат на садочок

Часто батьки стикаються з ситуацією, коли дитина вчасно зайняла чергу в садок, але вона практично не просувається. Найчастіше це обумовлено браком місць в групах відповідного віку або малою кількістю дошкільних навчальних закладів в певному районі. У цьому випадку батьки змушені віддати дитину в приватний дитячий садочок.

На сьогоднішній день в Україні передбачена компенсація за ненадання місця в садочку. Іншими словами, міська влада готова частково профінансувати оплату приватного закладу дошкільної освіти батькам, діти яких не можуть дочекатися своєї черги в садок.

На державному рівні процедура відшкодування витрат не регулюється. Розмір і порядок одержання компенсаційних виплат встановлюється на регіональному рівні. У зв’язку з цим тільки в деяких великих містах України у батьків є можливість покрити витрати на садочок за рахунок міського бюджету.

Отримати компенсацію від міської влади за приватний дитячий садок можна звернувшись до департаменту освіти і науки при міськадміністрації. Для оформлення компенсаційних виплат за ненадання місця в садочку необхідно подати заяву та укласти тристоронній договір між батьками, приватним дошкільним закладом та районним відділом освіти.

В Україні існує податкова соціальна пільга (ПСП або податкова знижка). Оформивши її батьки можуть відшкодувати 18% витрат за навчання дітей в школі раннього розвитку, приватному садку, мовних курсах, різних секціях та гуртках.

 

Нагадуємо, що отримати безоплатну правову допомогу та захистити свої права Ви зможете звернувшись до фахівців системи безоплатної правової допомоги.

 Пам’ятайте, що карантин — це не перешкода для отримання правової допомоги від держави. Тому завжди будемо раді відповісти на Ваші запитання .

 

Як отримати правову допомогу дистанційно:

 • зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;
 • поставити питання в повідомленні на електронну адресу Бюро zastavnivske@legalaid.cv.ua;
 • написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/.
 • скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua;
 • зв’язатися з Новоселицьким бюро через скайп зв'язок
 • zastavnivsk e@legalaid.cv.ua